Новини
10/07/2018 Облік птахів
Науковими співробітниками Біосферного заповідника «Асканія-Нова» та аспірантом Інституту агроекології і природокористування НААН (м....
06/07/2018 Вітаємо із святом!
6 липня у Біосферному заповіднику «Асканія-Нова» було відзначено День працівника природно-заповідної справи. Це професійне свято було...
Фотогалерея

05.06.2017 ПОВЕРНЕННЯ КОНЯ ПРЖЕВАЛЬСЬКОГО ПОВЕРНЕННЯ КОНЯ ПРЖЕВАЛЬСЬКОГО

5 червня 2017 року виповнюється 25 років з дня повернення коня Пржевальського у природу Монголії. Саме Всесвітній день охорони навколишнього природного середивища був обраний для здійснення цієї історичної акції.

З історії збереження цього виду достеменно відомо, що завдяки експедиціям, організованим засновником Біосферного заповідника «Асканія-Нова» - Фрідріхом Едуардовичем Фальц-Фейном у 1899 році, вперше у Європу, до зоопарку Асканія-Нова з Монголії були завезені лошата цього виду. Вид успішно розводився в Асканії-Нова до 1943 року, у якому всі коні Пржевальського, при відступі німців з Асканії-Нова, були вивезені в Німеччину до Мюнхенського зоопарку. Наступний етап розведення коня Пржевальського в Асканії-Нова розпочався в 50-х роках минулого століття, коли до зоопарку була привезена остання кобила цього виду, спіймана у природі.

В 60-х роках минулого століття стало відомо, що кінь Пржевальського повністю зник в дикій природі, а тому постало питання його збереження як біологічного виду саме в зоологічних парках. Існувало декілька проектів повернення цього виду в природу, два з яких вперше були реалізовані саме 5 червня 1992 року. В цей день до Монголії, із Європи, двома літаками з аеропортів «Схіпол – Амстердам» та Сімферополь були відправлені дві експедиції з кіньми, вирощеними у напіввільних умовах. Одна група коней із 16 тварин, згідно українсько-нідерландського проекту направлена до Національного природного парку Хуйстайн Нуруу.  8 тварин були надані від Біосферного заповідника «Асканія-Нова», а 8 від Фонду коня Пржевальського Нідерландів. Інша група (із 5 коней) була закуплена в Асканії-Нова утримувачем Фонду збереження диких тварин Крістіаном Освальдом (Німеччина), яка відправлена в резерват Тахі-Таль. На даний час коні Пржевальського успішно розводяться вже в природі Монголії. Таким чином Асканія-Нова, протягом минулого століття, зіграла ключову роль в збереженні останнього дикого коня на планеті.

 

В. Гавриленко, директор Біосферного заповідника «Асканія-Нова» імені Ф.Е. Фальц-Фейна НААН