Новини
09/11/2018 Вітаємо з перемогою!
У жовтні 2018 р. на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (м. Київ) спільно з...
02/11/2018 Оголошення!
8 листопада о 10.00 відбудеться засідання № 10 Вченої ради і засідання № 3 координаційно-методичної ради Біосферного заповідника &qu...
Фотогалерея

25.01.2018 Увага! Увага!

Розпочали роботу курси підготовки екскурсоводів

Щороку в Асканію-Нова приїздять тисячі екскурсантів. На території заповідника діє мережа екскурсійних маршрутів та екологічних стежок, постійно оновлюються виставкові експозиції, розширюється спектр послуг.

Відвідувачі заповідникаце, в основному, школярі та студенти, сімейні групи, робітники, службовці, працівники сільського господарства, політики, бізнесмени і приватні підприємці. Склад відвідувачів і умови їх прийому вимагають спеціальної підготовки екскурсоводів. Для їх навчання та підвищення кваліфікації на базі заповідника працюють спеціальні курси. У заповіднику створено умови для проведення занять: аудиторія на 70 місць, технічне обладнання, постійно діючі виставки тварин та рослин, об’єкти природно-заповідного фонду, фахівці трьох наукових лабораторій та сектора екологічної пропаганди. До послуг екскурсоводів навчальні фільми, презентаційні програми та блок довідково-методичних матеріалів.

Курси працюють щороку, з лютого по травень, на базі сектора екологічної пропаганди. Для навчання та подальшої роботи на екскурсійних маршрутах набираються слухачі з місцевих жителів, що мають освіту не нижчу від базової середньої, а також учні місцевої школи, віком від 14 років. На курсах слухачі отримують нові та вдосконалюють набуті раніше знання про заповідник та екологічну ситуацію в його регіоні, охорону природи.

В основі підготовки – самостійне опрацювання контрольного тексту, лекції наукових співробітників, практичні заняття, робота з додатковою літературою. Колективом авторів Наукового відділу та сектора екологічної пропаганди заповідника підготовлено та видано «Навчально-методичний посібник для екскурсоводів».

Стати екскурсоводом просто і складно одночасно. Здавалося б, ніякого довгострокового навчання не треба – досить закінчити курси. Та щоб стати справжнім екскурсоводом, треба бути людиною ерудованою, захопленою своєю справою і в той же час врівноваженою і доброзичливою. Екскурсовод повинен мати задатки психолога, педагога, організатора. Ця робота вимагає широкого кола знань і постійного самовдосконалення, бо екскурсанти задають багато запитань і хочуть отримати вичерпну відповідь.

В роботі на екскурсійних маршрутах заповідника є своя специфіка. Перш за все – це робота під відкритим небом, за різних погодних умов. За день роботи екскурсовод намотує десятки кілометрів. Ті, хто вибирає цю професію, повинні бути готові до абсолютної непередбачуваності графіка: то роботи дуже багато, то її зовсім немає

 Останній крок до професії – атестація. Залежно від рівня знань, стажу роботи та володіння матеріалом слухач отримує одну з трьох кваліфікаційних категорій. З тими, хто успішно пройшов атестацію, укладаються трудові угоди про надання екскурсійно-інформаційних  послуг.

При зарахуванні на роботу екскурсовод отримує на руки договір, який може пред’явити у службі зайнятості.

Екскурсоводи заповідника мають глибокі знання місцевої історії, культури, природи і вміють провести змістовну, захоплюючу екскурсію.

Татаренко Л.Л., методист

сектора екологічної пропаганди

Біосферного заповідника «Асканія-Нова»