Відкриття експериментального вольєра для утримання сайгака в Асканії-Нова і зустріч підприємців, діячів охорони природи, вчених Китайської Народної Республіки з вченими та адміністрацією Біосферного заповідника «Асканія-Нова» 16 листопада 2018 року
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» відомий вже більше 100 років в Україні та за кордоном як центр збереження степового біорізноманіття, розведення екзотичних тварин і рослин в умовах посушливого клімату степу. На цей раз нашу увагу привертає утримання і розведення сайгака — степової антилопи, чисельність якої останні десятиліття катастрофічно скорочується. Досить згадати, що ще в 70-х роках минулого століття на території СРСР: в Південному Поволжі, Калмикії і Казахстані мешкало від 2,5 до 3,3 мільйонів особин. В середні віки вид був поширений від Карпатських гір до Північно-східних провінцій Китаю. Зараз загальна чисельність світових популяцій оцінюється не більше 170-180 тисяч особин. Вид внесений у списки Червоних книг Казахстану, Росії, Узбекистану і конвенції СІТЕС, що регулює світову торгівлю тваринами.
Що привернуло увагу вчених і практиків до цього виду? Окрім загальної тривоги за збереження сайгака як біологічного виду, стабільне розмноження якого в умовах неволі, окрім Асканії-Нова, не вдається доки жодному з провідних зооцентрів світу, сайгак важливий як перспективний об`єкт промислового полювання (він таким був ще в 70-х роках минулого століття) і постачальник унікальної сировини, яка використовується в медицині, особливо, китайській. Витяжка з рогів сайгака застосовувалась в гомеопатичній практиці, тонкощі якої зберігаються у великому секреті і досі. Попит на препарати з дериватів сайгака значно перевищує можливості їх отримання з природних умов, в той же час, відсутність уваги і попереджуючих дій для збереження виду з боку людини, що використала його природний потенціал, привів до таких негативних наслідків.
Останні два десятиліття вчені зооцентрів і громадські природоохоронні діячі добилися певних заборонних заходів, які, на жаль, не дають бажаних результатів. Як виявляється, заборона на вилучення сайгака з дикої природи в місцях нинішнього його ареалу, мало впливає на свідомість місцевого населення, яке продовжує його знищувати.
Пропонується інший, дуже перспективний шлях, для реалізації якого є реальні передумови — використати досвід напіввільного розведення сайгака напрацьований ученими біосферного заповідника, за його межами і таким шляхом зняти загрозу зникнення виду і використання його на користь людству.
Власне з цією метою китайською компанією Смарт Сакцесс Інтернешнл Лімітед, якою керує пан Ло Хунфен, на землях, орендованих у громади Асканія — Нова, цього року розпочатий пілотний проект з розведення виду. Перша його черга — експериментальна вольєра площею 10 гектарів повністю підготовлена до утримання 20 особин, придбаних компанією у біосферному заповіднику. Вольєра побудована за сучасними технологіями, які захищатимуть сайгаків від проникнення хижих тварин, дозволяють здійснювати автоматизований цілодобовий контроль за переміщенням і життєдіяльністю тварин. Уся система живиться від автономної сонячної електростанції. Усередині створені умови, що поєднують природну кормову базу, штучний водопій і захист від несприятливих чинників. Контроль за системами здійснюватимуть спеціально навчені служителі. Тварини проходять карантин і звикання до нових умов. У перспективі, вольєра буде розширена на орендовану територію, що залишилася, площею 97 гектарів. На основі цього пілотного проекту передбачається подальше вдосконалення застосування сучасних технологій збереження, змісту і прискореного розведення виду в напіввільних умовах, його поширення на інші території, які не придатні для ведення інтенсивного сільського господарства в степовій зоні України, а при накопиченні достатньої чисельності — для використання дериватів у медичних і таксидермичних цілях. У минулому м’ясо сайгака заготовлювалося Астраханським і Казахзоопромом та поставлялося по країні і за рубіж.
Одночасно усувається небезпека втрати виду від епізоотій в межах України. Не можна допустити ситуацію, яка виникла в Казахстані, де в 2015 році впродовж травня загинуло від епізоотій 150 тисяч особин.
Саме така спрямованість діяльності компанії Смарт Сакцесс Інтернешнл Лімітед притягнула увагу природоохоронних кругів Китайської народної республіки, що прислали в Асканію-Нова для ознайомлення з проектом таку представницьку, — з 9 важливих персон, делегацію на чолі з Віце — президентом асоціації природоохоронних територій Джао Дефа для ознайомлення з проектом, зустрічі Генерального директора компанії Ло Хунфена з директором біосферного заповідника Віктором Гавриленко, директором департаменту екології і природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації Юрієм Попутько, головою Чаплинської районної адміністрації Олександром Бурейко, головою селищної ради Асканія-Нова Віталієм Свінціцьким, а також представниками наукових кругів і бізнесу.