18 травня — Міжнародний день музеїв. Вітаємо наших співробітників і всіх колег музейників із святом!
Вперше Міжнародний день музеїв відсвяткували в усьому світі – 1977 році, коли 11 генеральна конференція відбулась на черговому засіданні ICOM (International Council of Museums — Міжнародна рада музеїв), де було прийнято пропозицію про заснування цього свята. З 1978 року цей день відзначається щорічно.
Музеї – важливий засіб культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру між народами. Цей день є приводом для підвищення обізнаності про те, наскільки музеї є важливими у розвитку суспільства. Останні роки, Міжнародний день музеїв переживає високе розширення у майже 30000 музеях, більш ніж в 150 країнах.
За словами Жака Перо, президента ICOM: «Музеї повинні зайняти місце в серці суспільства і бути відкритими громадськості. Розвиток наших установ залежить у великій мірі від допомоги громадськості, і ми повинні запропонувати їй можливість підтримати наші цілі та взяти участь в нашій роботі. Таким чином, необхідно, щоб музеї та суспільство працювали разом, в дусі творчості та інновацій».
Асканійський природно-історичний музей був заснований в 1898 році Фрідріхом Едуардовичем Фальц-Фейном (1863-1920).
Головна мета була зібрати найбільш повну колекцію опудал тварин і птахів аборигенних і акліматизованих видів, та все, що мало цінність для історії Таврійської губернії.
З 1889 року розпочали формування колекцій музею і до 1900 року музей поповнювався загалом опудалами представників орнітофауни. Пізніше, за період часу 1990-1917 рр., поряд з птахами в музей стали надходити опудала, тушки, черепахи та кістяки різних акліматизованих тварин.
Найперші експонати були датовані 1897 роком. У музеї були виставлені опудала наступних тварин і птиці – бізона, 13 видів антилоп (Буба, вилорог, бунтебок, гарна, сайгак, джейран, оленебиків, бейза, сернобик), 3 види баранів, 3 види оленів (морала, кримського і аксіса), кенгуру, лося, бобра, 2 видр, 2 лисиць. Відділ птахів, який містить до 400 примірників представників місцевої і перелітної орнітофауни і колекцію пташиних яєць. Так, само було зібрано невелику кількість зброї, глиняного посуду і залишки скелетів – з розкопок скіфських курганів, набір рідкісних раковин з узбережжя Чорного моря і зразки геологічних порід, взятих при виконуванні артезіанського колодязя в Чапельскому поду, гербарій степової рослинності.
Ф.Е. Фальц-Фейн поклав початок створенню колекції остеологічного матеріалу – збираючи шкури, черепа і скелети диких і гібридних тварин, загиблих з різних причин в зоологічному саду.
За період 1897-1917 рр. в музеї було зареєстровано понад 150 опудал представників орнітофауни, причому серед них були такі цінні експонати як австралійський казуар, американський нанду, бразильські болотні кури, тинаму і багато інших. З ссавців особливий інтерес представляли опудала біловезького зубра, кенгурові шкури, гривастого барана, сайгака.
Не зважаючи на руйнування і втрати, які поніс музей в роки громадянської війни, він продовжував поповнюватися і розширюватися. У 1925 році почали створювати колекцію свійських тварин (чучела, скелети, шкури, зразки вовни та ін.). Поповнення музею не припинялося навіть в роки ІІ світової війни – ряд остеологічних експонатів і шкур поступило за період 1941-1945 рр. Для відвідувачів заповідника функціонувало декілька досить великих експозиційних заліз з чучелами і медальйонами тварин, колекцію рогів і пташиних яєць, зразками овечої вовни та муляжами м’ясної сільськогосподарської продукції, були облаштовані діорами заповідного степу, розміщені стенди з фотографіями, науковою і науково-популярною літературою про заповідник і НДІ тваринництва «Асканія-Нова».
В результаті свого розвитку музей Ф.Е. Фальц-Фейна на початку ХХ ст. став одним з осередків широкого поширення науки і культури в народні маси, безкорисливо жертвуючи навчальним закладом, зоологічним музеям, ветеринарним інститутам, зоотехнічним лабораторіям шкури, черепа, скелети і опудала тварин в якості навчальних посібників і наукових матеріалів.
Сьогодні у фондах Музею природи Таврії Біосферного заповідника «Асканія-Нова» зберігається унікальна колекція остеологічного матеріалу, шкур та рогів диких тварин, що представляють фауну різних континентів Землі. Основну колекцію складають матеріали по ссавцям, в кількісному відношенні переважають черепа. Певний інтерес викликає колекція рогів копитних.